Program profilaktyki układu krążenia
Sprawdź czy jesteś w grupie ryzyka! Przyjdź na bezpłatne badanie krwi i badanie przedmiotowe (ciśnienie krwi, tętno) i poszerz swoją wiedzę na temat profilaktyki układu krążenia. Pamiętaj, że oddziałując na czynniki ryzyka możesz sobie pomóc. Czy wiesz, że zaprzestanie palenia sprawia, że ryzyko zawału serca po ok. 10 latach niepalenia jest takie jak u osoby nigdy nie palącej?
Jeśli jesteś pacjentem naszej przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej przyjdź i skorzystaj z bezpłatengo badania, jeśli nie - zapisz się do naszego lekarza rodzinnego!
Program skierowany jest do osób w wieku od 35, 40, 45, 50 lub 55 lat, (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), którzy nie mieli wykonywanych badań objętych Programem w ciągu ostatnich 5 lat.
Rejestracja tel.: (052) 39 56 704 lub (052) 39 56 712
lub osobiście w rejestracji Podstawowej Opieki Zdrowotnej (parter - wejście także od strony SOR i Rehabilitacji)
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Umieralność z tego powodu w Polsce należy do najwyższych w regionie europejskim. W 2001 roku choroby te były przyczyną zgonu ponad 173 tysięcy osób w naszym kraju, dając współczynnik zgonów na 10 tys. mieszkańców równy 44,9. Dla kobiet był wyższy (45,9) niż dla mężczyzn (44,9).
Główne czynniki w rozwoju chorób układu krążenia:
- nadciśnienie tętnicze
- zaburzenia gospodarki lipidowej
- palenie tytoniu
- niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość
- nadmierny stres
- nieracjonalne odżywianie
- upośledzona tolerancja glukozy
- wzrost stężenia fibrynogenu
- wzrost stężenia kwasu moczowego
Celem programu jest:
- obniżenie o ok. 20% zachorowalności i umieralności z powodu chorób układu krążenia populacji objętej programem poprzez wczesne wykrywanie, redukcję występowania i natężenia czynników ryzyka
- zwiększenie wykrywalności i skuteczności leczenia chorób układu krążenia
- promocję zdrowego stylu życia: niepalenia, prawidłowego odżywiania się, aktywności fizycznej.
Chorzy, u których rozpoznano chorobę układu krążenia w zależności od wskazań medycznych otrzymują zalecenia dotyczące trybu życia lub zostają skierowani (poza Programem) na dalszą diagnostykę lub leczenie do świadczeniodawców posiadających z NFZ umowy w odpowiednich rodzajach świadczeń.