Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij



Zakład diagnostyki obrazowej

Kierownik Zakładu:
lek. Leszek Marchocki
specjalista radiolog

  • mgr Alina Deja - technik koordynujący
  • Nikodem Ojdowski - inspektor ochrony radiologicznej

Centrala: (0 52) 39 56 500
(0 52) 39 56 550 Rejestracja
(0 52) 39 56 561 Kierownik
(0 52) 39 56 551 Gabinet Lekarski
(0 52) 39 56 552 Technicy

W ramach Zakładu Diagnostyki Obrazowej działają:

  • Pracownia CT
  • Pracownia RTG
  • Pracownia USG
  • Pracownia Mammograficzna

Personel pracujący w zakładzie:

  • Lekarze - 8
  • Technicy elektroradiologii - 13
  • Fizyk medyczny - 1
  • Pielęgniarki - 2
  • Sekretarki Medyczne - 5

SYSTEM PRACY W ZAKŁADZIE DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ

ZDO pracuje w systemie zmianowym, całodobowo. Pacjenci ambulatoryjni przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 - 1800. Pacjenci szpitalni całodobowo.
Po godzinie 1800 w dni robocze przyjmowani są pacjenci w trybie nagłym - przypadki kierowane przez SOR i pilne oddziałowe. W dni wolne od pracy i święta dyżur stacjonarny pełnią 3 osoby (lekarz radiolog, jeden technik w pracowni RTG, jeden technik w pracowni TK) - wykonywane są zdjęcia i badania pilne urazowe.

Harmonogram pracy pracowni

Zmiany od 700 - 1800 pełny zakres badań.
Od 1800 - 700 dnia następnego - przypadki pilne.
Dni wolne i święta od 700 - 700 -  przypadki pilne.

Na niektóre badania pacjenci zgłaszają się po wcześniejszej rejestracji na określoną godzinę (badania z podaniem środka cieniującego, badania USG,  zdjęcia dolnego odcinka kręgosłupa -  przeglądowe, układu moczowego, badania TK).

Zdjęcia zaznaczone przez lekarza kierującego jako „CITO” wykonuje się niezwłocznie - wynik pacjent odbiera w krótkim czasie (procedura-wykonanie zdjęcia - opis przez lekarza radiologa - wydanie zdjęcia) – około 24 godziny.

Wyniki badań standardowych są do odbioru w rejestracji ZDO w godzinach od 700 - 1730. Wyniki z prześwietlenia RTG są do odbioru po 7 dniach roboczych od dnia wykonana, z Tomografii Komputerowej po 14 dniach a z mammografii po 21 dniach.

Wynik badania zawarty jest na płycie CD wraz z opisem w formie wydruku papierowego – dotyczy pacjentów ambulatoryjnych spoza przychodni szpitalnych.

Pacjenci kierowani na badania radiologiczne z przychodni szpitalnych otrzymują tylko opis badania w formie wydruku papierowego. Zapis na nośniku CD mogą otrzymać na indywidualną prośbę w rejestracji RTG.

 

ZAKRES ŚWIADCZONYCH USŁUG:

RTG

Konwencjonalne badania rentgenowskie w pełnym zakresie, również badania kontrastowe, wykonywane na nowoczesnym sprzęcie:

  • Aparat rentgenowski ogólnodiagnostyczny Agfa – DR 600; producent: Agfa, rok produkcji 2021
  • Aparat rentgenowski ogólnodiagnostyczny Bucy Trauma Diagnost, producent: Philips, rok produkcji 2001

Od września 2012 badania radiologiczne wykonywane są w oparciu o cyfrową technologię akwizycji, przesyłania, archiwizacji i prezentacji obrazu diagnostycznego – system Impax firmy Agfa .
Środki na tę inwestycję pozyskano z funduszy unijnych w ramach projektu "Budowa i wdrożenie nowoczesnej platformy informatycznej wspomagania zarządzania oraz Zintegrowanego Systemu Obsługi Pacjentów w Szpitalu Specjalistycznym im. J. K. Łukowicza w Chojnicach".

Tomografia  Komputerowa

Badania tomografii komputerowej w pełnym zakresie, w tym badania angiograficzne, wykonywane na:

  • Tomograf Komputerowy Toshiba – Alexion, typ: TSX-O34A/ ; producent : Toshiba, , rok produkcji  2013
  • Tomograf Komputerowy Revolution Ascend; producent: GE Healthcare, rok produkcji 2022

 Mammografia

Badania mammograficzne wykonywane za pomocą mammografu Hologic/Lorad Timko; rok produkcji 2008.

Mammograf został współfinansowany przez Burmistrza Miasta Chojnice oraz Starostę Powiatu Chojnickiego.

USG

Badania ultrasonograficzne w pełnym zakresie, w tym badania dopplerowskie, aparatami:

  • Aparat Ultrasonograficzny, typ: Affiniti 70, producent: Philips, rok produkcji: 2008,
  • Aparat Ultrasonograficzny, typ: Affiniti 50, producent: Philips, rok produkcji: 2015,

 

SKIEROWANIE NA BADANIA RADIOLOGICZNE

Badania z użyciem promieniowania jonizującego - zdj. RTG, mammografia, tomografia komputerowa.

Badanie wykonuje się na podstawie pisemnego skierowania wystawionego przez lekarza.

Skierowanie zawiera:
Imię i nazwisko pacjenta, data urodzenia (PESEL).
Cel i uzasadnienie badania.
Wstępne rozpoznanie kliniczne i inne niezbędne informacje.
Podpis i pieczęć osoby kierującej na badanie.

Bez skierowania może być wykonane:

Badanie mammograficzne przesiewowe

Badanie USG

 

Badania odpłatne:

Badanie RTG/ TK/ Mammografia  - z użyciem promieniowania jonizującego - wymagają skierowania

Badania USG – nie wymaga skierowania

Na każde badanie radiologiczne z użyciem promieniowania jonizującego bądź środka cieniującego, takie jak urografia czy TK, wymagana jest wcześniejsza rejestracja w rejestracji ZDO oraz dodatkowa zgoda pacjenta na wykonanie takiego rodzaju badania.

Badania z użyciem promieniowania jonizującego w obrębie jamy brzusznej- zdj. rtg. kręgosłupa L-S, zdjęcie RTG jamy brzusznej, urografia, tomografia komputerowa z podaniem środka cieniującego, badanie USG jamy brzusznej wymagają przygotowania do tego badania i wcześniejszej rejestracji w ZDO.

 

PRZYGOTOWANIE PACJENTÓW DO BADAŃ WYKONYWANYCH W ZAKŁADZIE DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ

TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA JAMY BRZUSZNEJ I/LUB MIEDNICY.

Rejestracja na badanie odbywa się w rejestracji w ZDO. W celu umówienia terminu potrzebne jest skierowanie od lekarza, po wyznaczeniu terminu badania rejestrator zachowuje skierowanie do dnia badania. Jeśli odbywa się rejestracja telefoniczna to pacjent ma  dwa tygodnie na dostarczenie skierowania do odpowiedniego zakładu, jeżeli tego nie dopilnuje termin badania zostaje anulowany.

W dniu badania nie należy spożywać żadnych pokarmów ani napojów (przez co najmniej 6 godz. przed badaniem). Można przyjąć leki popijając je niewielka ilością płynu. Należy zgłosić się do rejestracji ZDO na wyznaczoną godzinę – t.j. 1,5 godz. przed badaniem. Przez ten czas odbywa się przygotowanie do badania – doustne przyjmowanie zawiesiny cieniującej.

Badanie zwykle odbywa się z podaniem dożylnym środka cieniującego, co wymaga dodatkowo pisemnej zgody badanego lub jego prawnego opiekuna.

Konieczne przyniesienie wyników wcześniej wykonanych badań TK/USG do porównania   ( jeśli były wykonywane).


TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA INNA NIŻ JAMY BRZUSZNEJ I MIEDNICY.

Nie należy spożywać pokarmów ani napojów na ok.6 godz. przed badaniem, można przyjąć leki popijając je niewielką ilością płynu. Należy zgłosić się do rejestracji ZDO na ok.15 minut przed wyznaczoną godziną badania.

Badanie zwykle wymaga podania dożylnego środka cieniującego- konieczna pisemna zgoda osoby badanej lub jej prawnego opiekuna.

Jeśli badanie kontrolne- konieczne przyniesienie wyników uprzednio wykonanych badań.

 

UROGRAFIA.

W przeddzień badania nie należy spożywać pokarmów wzdymających – warzyw, owoców, mięsa, wędlin. Ostatni posiłek do 14.00, potem środek przeczyszczający zgodnie z ulotką . Można pić klarowne płynu (woda mineralna niegazowana, herbata, kawa), przyjmować leki. Może być konieczne stosowanie środków zmniejszających ilość gazów jelitowych – po konsultacji z lekarzem zlecającym badanie.

W dniu badania nie spożywać pokarmów ani napojów, można przyjąć leki.

Na badanie zgłosić się w rejestracji ZDO 15 min. przed wyznaczoną godziną badania z wynikiem badania ultrasonograficznego. Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.

 

RTG KRĘGOSŁUPA L-S I JAMY BRZUSZNEJ

W przeddzień badania nie należy spożywać pokarmów wzdymających – warzyw, owoców, mięsa, wędlin. W dniu badania nie spożywać pokarmów stałych, można przyjąć leki, zgłosić się na badanie 10 minut przed wyznaczoną godziną, pożądane zachowanie zasad higieny.

 

MAMMOGRAFIA.

Na badanie najlepiej przyjść w dwuczęściowym ubraniu, należy zachować zasady higieny, niewskazane jest używanie po myciu dezodorantu, balsamu, talku, kremu itp. na okolicę klatki piersiowej. Konieczne przyniesienie poprzednich wyników badań mammograficznych i USG  do porównania.

Najbardziej odpowiedni czas na wykonanie badania to kilka dni po miesiączce, przed owulacją.

 

USG JAMY BRZUSZNEJ.

W dniu badania nie powinno się spożywać pokarmów stałych  na min. 6 godz. przed badaniem. Na 1,5 godz. przed badaniem wypić 4 szklanki niegazowanej wody , by wypełnić pęcherz moczowy (zwłaszcza, gdy badanie ma dotyczyć okolicy miednicy, narządu rodnego u kobiet, gruczołu krokowego u mężczyzn).

Można przyjąć leki, nie później jednak niż ok.2 godz. przed badaniem.

Należy powstrzymać się od palenia papierosów i żucia gumy na min. 2 godz. przed badaniem. U niektórych osób może być konieczne stosowanie środka zmniejszającego ilość gazów jelitowych- po konsultacji z lekarzem kierującym.

Pożądane jest zachowanie higieny w dniu badania.

Należy zgłosić się do rejestracji ZDO przed wyznaczoną godziną z wynikami poprzednich badań USG, jeśli były wykonywane.

 

USG POZOSTAŁE.

Pozostałe badania USG tzn. badania narządów powierzchownych (tarczyca, szyja, sutek, moszna) USG tkanek miękkich, stawów, USG dopplerowskie wymagają przygotowania, poza koniecznym zachowaniem zasad higieny.

Na badanie należy zgłosić się przed wyznaczoną godziną do rejestracji ZDO z poprzednimi wynikami badań USG, jeśli były wykonywane.

 

BIOPSJA POD KONTROLĄ USG.

Konieczne jest zachowanie zasad higieny, zwłaszcza okolicy badanej. Badanie nie wymaga powstrzymania się od jedzenia i picia, poza biopsją narządów jamy brzusznej wykonywanej jedynie w warunkach szpitalnych.

Galeria

Zdjęcie: Zakład diagnostyki obrazowej

Zdjęcie: Zakład diagnostyki obrazowej

Zdjęcie: Zakład diagnostyki obrazowej

Zdjęcie: Zakład diagnostyki obrazowej

Zdjęcie: Zakład diagnostyki obrazowej

Galeria zdjęć

oddział urologii i onkologii urologicznej

oddział urologii i onkologii urologicznej

Dzień pielęgniarki i położnej 2015

Dzień pielęgniarki i położnej 2015

Uroczystość otwarcia Chojnickiego Centrum Kardiologii 09.06.2014

Uroczystość otwarcia Chojnickiego Centrum Kardiologii 09.06.2014

Dział żywienia

Dział żywienia

Budowa lądowiska dla śmigłowców sanitarnych

Budowa lądowiska dla śmigłowców sanitarnych

Budowa oddziału kardiologicznego przy istniejącej pracowni kardioangiologii inwazyjnej

Budowa oddziału kardiologicznego przy istniejącej pracowni kardioangiologii inwazyjnej

Wojewódzki dzień diabetologii 30.05.2008

Wojewódzki dzień diabetologii 30.05.2008

Obchody 10-lecia szpitala

Obchody 10-lecia szpitala

Centralna sterylizacja i stacja łóżek

Centralna sterylizacja i stacja łóżek

Centralne Laboratorium Diagnostyczne

Centralne Laboratorium Diagnostyczne

Dział rehabilitacji

Dział rehabilitacji

Podstawowa opieka zdrowotna

Podstawowa opieka zdrowotna

Zakład patomorfologii

Zakład patomorfologii

Zakład diagnostyki obrazowej

Zakład diagnostyki obrazowej

Pracownia audiologiczno-nystagmograficzna

Pracownia audiologiczno-nystagmograficzna

Pracownia badań czynnościowych płuc

Pracownia badań czynnościowych płuc

Pracownia EEG i EKG

Pracownia EEG i EKG

Pracownia endoskopowa

Pracownia endoskopowa

Blok operacyjny

Blok operacyjny

Szpitalny oddział ratunkowy

Szpitalny oddział ratunkowy

Stacja dializ

Stacja dializ

Oddział pulmonologiczny

Oddział pulmonologiczny

Oddział pediatryczny

Oddział pediatryczny

Oddział otolaryngologiczny

Oddział otolaryngologiczny

Oddział okulistyczny

Oddział okulistyczny

Oddział neurologiczny z oddziałem udarowym

Oddział neurologiczny z oddziałem udarowym

Oddział ginekologiczno-położniczy

Oddział ginekologiczno-położniczy

Oddział chorób wewnętrznych

Oddział chorób wewnętrznych

Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej

Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej

Oddział chirurgii ogólnej

Oddział chirurgii ogólnej

Oddział chemioterapii dzienny

Oddział chemioterapii dzienny

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii

REKOLEKCJE SŁUŻBY ZDROWIA - PELPLIN 2009

REKOLEKCJE SŁUŻBY ZDROWIA - PELPLIN 2009

REKOLEKCJE SŁUŻBY ZDROWIA - JASNA GÓRA - 2009

REKOLEKCJE SŁUŻBY ZDROWIA - JASNA GÓRA - 2009

Chór szpitalny

Chór szpitalny

Badanie satysfakcji pacjentów

Badanie satysfakcji pacjentów

Certyfikaty

Certyfikaty

Poprzednia Następna

Kontakt

Szpital Specjalistyczny
im. J. K. Łukowicza
ul. Leśna 10
89-600 Chojnice

tel. (052) 39 56 500fax. (052) 39 56 569sekretariat@szpital.chojnice.pl

Certyfkiaty