Jesteś tutaj:Strona główna / Przygotowanie do badań - laboratorium analityczne

Przygotowanie do badań - laboratorium analityczne

Nieprawidłowe przygotowanie do badań może spowodować uzyskanie wyniku badania, który nie będzie odpowiadał faktycznemu stanowi zdrowia organizmu i utrudni lekarzowi ocenę pacjenta. Dlatego bardzo ważne jest stosowanie się do poniższych zaleceń.

POBRANIE KRWI

Pacjent zgłasza się do laboratorium na czczo (10-12 godzin po ostatnim posiłku), po przespanej nocy w godzinach porannych 715 - 1000 w dniach poprzedzających badanie należy zachować dotychczasową dietę.
Na pobranie krwi zgłosić się przed wdrożeniem leczenia, ewentualnie po odstawieniu leku mogącego wpływać na pomiar danego parametru ( po konsultacji z lekarzem).
W przeddzień pobrania nie należy spożywać alkoholu oraz ograniczyć aktywność fizyczną.
Kobiety nie powinny wykonywać badań w trakcie trwania miesiączki.

POBRANIE MOCZU

Przygotowanie pacjenta do badania ogólnego moczu

Pacjent zaopatruje się w jednorazowy pojemnik do badania moczu (dostępny w aptece lub w laboratorium). Przed pobraniem moczu należy unikać wysiłku fizycznego, a w przeddzień pobrania unikać współżycia.
U małych dzieci dopuszcza się pobranie moczu do specjalnych woreczków dostępnych do kupienie w aptece. Po umyciu cewki moczowej u dziecka przykleić woreczek. Najlepiej zrobić to wcześnie rano aby uzyskać poranną porcję moczu. Po pobraniu moczu woreczek odkleić, zamknąć i w całości umieścić w jednorazowym plastikowym pojemniku. Nie należy przelewać  moczu z woreczka do pojemnika. Nie pobierać moczu do badania ogólnego przez pacjentki  w trakcie menstruacji oraz 2-3 dni przed i po menstruacji.

Pobieranie moczu na badanie ogólne

Pacjent dorosły pobiera do jednorazowego pojemnika pierwszy poranny mocz oddany na czczo przy zachowaniu dotychczasowej diety.
Mocz do badań laboratoryjnych powinien być pobrany z zachowaniem ogólnie obowiązujących zasad higieny (po dokładnym umyciu zewnętrznych narządów płciowych przy użyciu ciepłej wody i mydła). Nie należy stosować w tym celu specjalnych środków dezynfekcyjnych i odkażających. Mocz pobrać z tzw. środkowego strumienia : pierwszą porcję moczu oddać do toalety, następną porcję (około 50 ml.) do wcześniej przygotowanego pojemnika. Końcową porcję moczu oddać do toalety.
Podpisany imieniem i nazwiskiem zakręcony pojemnik należy dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie.
Uwaga!!! Laboratorium nie przyjmuje materiału pobranego do innych pojemników (słoiki, butelki).

POBRANIE KAŁU

Przygotowanie pacjenta do badania kału

Próbkę kału pacjent pobiera sam do pojemnika(dostępny w aptece lub w laboratorium):
świeży kał  pobrać za pomocą łopatki dołączonej do pojemnika, najlepiej z kilku miejsc (szczególnie tych zawierających krew, ropę czy śluz) o wielkości orzecha laskowego i umieścić w pojemniku.
w przypadku gdy kał ma płynną konsystencję zaleca się pobrać 1/3 objętości pojemnika
należy unikać zanieczyszczenia próbki moczem oraz środkami chemicznymi stosowanymi do dezynfekcji toalet.
Po pobraniu kału szczelnie zamknąć pojemnik i podpisany imieniem i nazwiskiem dostarczyć do laboratorium w jak najkrótszym czasie. Jeżeli szybkie dostarczenie kału do laboratorium nie jest możliwe należy przechowywać w lodówce, jednak nie dłużej niż 24 godziny.

Pobieranie kału

Kał na badanie parazytologiczne pobiera się 3-krotnie w odstępach 3-5 dniowych. Zaleca się pobieranie kału nie wcześniej niż 2 tygodnie po zakończeniu kuracji antybiotykowej. Jeżeli w kale zostaną zauważone pasożyty należy oddzielić je od próbki kału, wypłukać wodą i dostarczyć do laboratorium w oddzielnym pojemniku zawierającym małą ilość wody.
Badanie kału na obecność pasożytów należy powtarzać w określonych odstępach czasu, ponieważ jaja, cysty lub formy larwalne niektórych pasożytów mogą pojawiać się w kale okresowo. Materiał do badania na obecność lamblii musi być świeży.

Pobieranie kału na obecność krwi utajonej nie wymaga stosowania diety. Kału na to badanie nie należy pobierać w czasie menstruacji. Alkohol, aspiryna i inne leki spożyte w nadmiarze w ciągu 48 godzin przed badaniem mogą dawać fałszywie dodatnie wyniki.

POBRANIE NASIENIA

Instrukcja pobrania nasienia na badanie ogólne

Pacjent dostarcza nasienie w jednorazowym  pojemniku ( kupionym w aptece lub w rejestracji laboratorium).
Nasienie dostarczyć do laboratorium zaraz po pobraniu,  pożądany czas dostarczenia  do 30 minut po pobraniu.
Nasienie pobrać do badania po co najmniej 3-dniowej abstynencji płciowej, ale nie dłuższej niż  po 6- dniowej, po 5-6 dniowej przerwie od spożycia alkoholu i stosowania antybiotyków.