Jesteś tutaj:Strona główna / O nas / Aktualności / Porody rodzinne znów możliwe

Porody rodzinne znów możliwe

Informujemy, że od dnia 18.02.2021 r. przywracamy możliwość odbywania „porodów rodzinnych”. Z uwagi na sytuację epidemiologiczną, będą one obwarowane następującymi ograniczeniami zgodnymi z zaleceniami Konsultantów Krajowych w dziedzinie położnictwa i ginekologii oraz perinatologii:

1. Kobiecie rodzącej może towarzyszyć tylko jedna osoba.
  2. Przez osobę towarzyszącą rozumie się męża/partnera lub inną osobę wskazaną przez kobietę, która mieszkała z rodzącą przez co najmniej 14 dni przed porodem. Rekomendujemy, aby na co najmniej 14 dni przed porodem para planująca poród rodzinny, ograniczyła do niezbędnego minimum kontakty fizyczne z innymi osobami. Członkowie rodziny lub osoby bliskie emocjonalnie kobiecie w ciąży, ale nie zamieszkujące z nią, mają większe ryzyko posiadania innego statusu wirusologicznego niż rodząca, dlatego nie są preferowanymi towarzyszami podczas porodu.
  3. Osoba towarzysząca, tak samo jak kobieta zgłaszająca się do porodu, zobowiązana jest w pierwszej kolejności udać się do Polowej Izby Przyjęć w celu odbycia wywiadu epidemiologicznego. (Osoba towarzysząca wraz z rodzącą wchodzą podjazdem dla karetek do SOR-u. Rodząca wprowadzana jest na oddział i badana – poród w toku, rozwarcie >5cm – pacjentka dzwoni do osoby towarzyszącej, że ma zostać wpuszczona do Położniczej Izby Przyjęć). Położna wydaje ubranie osobie towarzyszącej.
  4. Osoba towarzysząca zostanie wpuszczona na oddział w momencie rozpoczęcia się porodu i opuszcza oddział po upływie około 2 godzin od jego zakończenia.
  5. Jednoczasowo może odbywać się jeden poród z udziałem osoby towarzyszącej z uwagi na dostępność tylko jednej sali jednoosobowej  spełniającej wymogi sanitarno-epidemiologiczne podczas pandemii COVID-19. O tym kto zostanie wpuszczony na oddział decyduje kolejność rozpoczynania się akcji porodowych. Nie ma możliwości rezerwacji sali.
  6. Osoba towarzysząca zobowiązana jest przez cały czas pobytu w szpitalu mieć założoną maseczkę, rękawiczki, ochraniacze na obuwie oraz fartuch. Przed założeniem środków ochrony należy dokładnie umyć i zdezynfekować ręce. Środki ochrony zostaną zapewnione przez szpital.
  7. Podczas pobytu w szpitalu osoba towarzysząca nie może samowolnie opuszczać sali porodowej, a w przypadku rezygnacji z uczestnictwa w porodzie rodzinnym informuje o tym personel medyczny.
  8. Osoby towarzyszące mają obowiązek stosowania się do wszystkich poleceń personelu medycznego. (Jeśli w trakcie porodu rodzinnego zostanie przyjęta pacjentka podejrzana o COVID-19 – poród rodzinny przenosi się na salę porodową dwułóżkową. Jeśli w tej sali odbywa się inny poród – osoba towarzysząca opuszcza oddział.
  9. Osoby pozostające w kwarantannie lub w trakcie izolacji nie mogą wchodzić na teren szpitala.
  10. W oddziale obowiązują odwiedziny od poniedziałku do piątku od 15.00 - 18.00, w sobotę, niedzielę oraz święta od 12.00 - 17.00.

Zdjęcie: Porody rodzinne znów możliwe