Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. ZamknijZakład diagnostyki obrazowej

Kierownik Zakładu:
lek. med. Leszek Marchocki
specjalista radiolog

  • mgr Alina Deja - technik koordynujący
  • Nikodem Ojdowski - inspektor ochrony radiologicznej

Centrala: (0 52) 39 56 500
(0 52) 39 56 550 Rejestracja
(0 52) 39 56 561 Kierownik
(0 52) 39 56 551 Gabinet Lekarski
(0 52) 39 56 552 Technicy

W ramach Zakładu Diagnostyki Obrazowej działają:

  • Pracownia CT
  • Pracownia RTG
  • Pracownia USG
  • Pracownia Mammograficzna

Personel pracujący w zakładzie:

  • Lekarze - 6
  • Technicy elektroradiologii - 14
  • Pielęgniarki - 2
  • Sekretarki Medyczne - 4

System pracy w zakładzie diagnostyki obrazowej

ZDO pracuje w systemie zmianowym, całodobowo. Pacjenci ambulatoryjni przyjmowani są od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 - 1700. Pacjenci szpitalni całodobowo.
Po godzinie 1700w dni robocze przyjmowani są pacjenci w trybie nagłym-przypadki kierowane przez SOR i pilne oddziałowe. W dni wolne od pracy i święta dyżur stacjonarny pełni 1 osoba-wykonywane są zdjęcia pilne urazowe.

Harmonogram pracy pracowni

Zmiany od 700 - 1700 pełny zakres badań.
Od 1700 - 700 dnia następnego-przypadki pilne.
Dni wolne i święta od 700 - 700- przypadki pilne.

Na niektóre badania pacjenci zgłaszają się po wcześniejszej rejestracji na określoną godzinę (badania z podaniem środka cieniującego, badania USG, zdjęcia dolnego odcinka kręgosłupa przeglądowe układu moczowego, badania TK).

Zdjęcia zaznaczone przez lekarza kierującego jako„CITO” wykonuje się niezwłocznie - wynik pacjent odbiera w krótkim czasie (procedura-wykonanie zdjęcia - opis przez lekarza radiologa - wydanie zdjęcia).
Wyniki badań standardowych są do odbioru po dwóch dniach roboczych (od dnia wykonania) w rejestracji ZDO w godzinach od 700 - 1630

Wynik badania zawarty jest na płycie CD wraz z opisem w formie wydruku papierowego – dotyczy pacjentów ambulatoryjnych spoza przychodni szpitalnych.

Pacjenci kierowani na badania radiologiczne z przychodni szpitalnych otrzymują tylko opis badania w formie wydruku papierowego.

Zapis na nośniku CD mogą otrzymać po pisemnym uzasadnieniu przez lekarza kierującego na badanie radiologiczne ( np. konsultacja zewnętrzna lub dalsze leczenie w innej placówce).

Istnieje możliwość zapisu na kliszy rtg, na żądanie pacjenta na nośniku CD ( usługa odpłatna)

Zakres świadczonych usług

RTG

Konwencjonalne badania rentgenowskie w pełnym zakresie, również badania kontrastowe, wykonywane na nowoczesnym sprzęcie:

aparat rentgenowski Easy Diagnost, Philips, rok prod. 2002,
aparat rentgenowski Tele Diagnost, Philips, rok prod. 2002,
aparat rentgenowski Trauma Diagnost, Philips, rok prod. 2002,
aparat rentgenowski practix 100 do zdjęć przyłóżkowych, Philips, rok prod. 2002.

Od września 2012 badania radiologiczne wykonywane są w oparciu o cyfrową technologię akwizycji, przesyłania, archiwizacji i prezentacji obrazu diagnostycznego – system Impax firmy Agfa
Środki na tę inwestycję pozyskano z funduszy unijnych w ramach projektu "Budowa i wdrożenie nowoczesnej platformy informatycznej wspomagania zarządzania oraz Zintegrowanego Sysyemu Obsługi Pacjentów w Szpitalu Specjalistycznym im. J. K. łukowicza w Chojnicach".

RTG stomatologiczne

Badania rentgenowskie stomatologiczne za pomocą:

aparatu Intra Planmeca, rok prod. 2004 - zdjęcie pojedynczych zębów,
aparatu PM 2002 EC Planmeca, rok prod. 2002 - zdjęcia panoramiczne i cefalometryczne.

Tomografia komputerowa

Badania tomografii komputerowej w pełnym zakresie, w tym badania angiograficzne, wykonywane aparatem Toshiba, typ. CT Alexion TSX-034A/1C, rok. prod. 2013

Mammografia

Badania mammograficzne wykonywane za pomocą mammografu Hologic/Lorad Timko 2008 - mammograf został współfinansowany przez Burmistrza Miasta Chojnice oraz Starostę Powiatu Chojnickiego.

USG

Badania ultrasonograficzne w pełnym zakresie, w tym badania dopplerowskie, aparatami:

HDI 1500, Philips, rok prod. 2002
HDI 3500, Philips, rok prod. 2002
HD 7, Philips, rok prod. 2012

Skierowanie na badanie radiologiczne

( z użyciem promieniowania jonizującego -zdj. rtg, mammografia, tomografia komputerowa).

Badanie wykonuje się na podstawie pisemnego skierowania wystawionego przez lekarza.

Skierowanie zawiera:
Imię i nazwisko pacjenta, data urodzenia (PESEL).
Cel i uzasadnienie badania.
Wstępne rozpoznanie kliniczne i inne niezbędne informacje.
Podpis i pieczęć osoby kierującej na badanie.

Bez skierowania może być wykonane:
Zdjęcie punktowe zębów
Badanie mammograficzne przesiewowe

Badanie z użyciem promieniowania jonizującego ( rtg, TK) płatne przez pacjenta wymagają skierowania pisemnego j/w.

Badania USG wykonywane są na podstawie pisemnego skierowania-wykonywane są po uprzedniej rejestracji w ZDO.

Badania USG płatne przez pacjenta nie wymagają skierowania-wykonywane są po uprzedniej rejestracji w ZDO.

Badania radiologiczne (z użyciem promieniowania jonizującego) wymagające podania środka cieniującego-urografia, TK- podlegają wcześniejszej rejestracji w ZDO i odrębnej zgody pacjenta na wykonanie tego badania.

Badania z użyciem promieniowania jonizującego w obrębie jamy brzusznej- zdj. rtg. kręgosłupa L-S, zdjęcie RTG jamy brzusznej, urografia, tomografia komputerowa z podaniem środka cieniującego, badanie USG jamy brzusznej wymagają przygotowania do tego badania i wcześniejszej rejestracji w ZDO.

Badania radiologiczne można również wykonać odpłatnie według aktualnego cennika usług. Podstawą wykonania takiej usługi jest skierowanie lekarskie (nie refundowane przez NFZ).

PRZYGOTOWANIE PACJENTÓW DO BADAŃ WYKONYWANYCH W ZAKŁADZIE DIAGNOSTYKI OBRAZOWEJ


1.TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA JAMY BRZUSZNEJ I/LUB MIEDNICY

W dniu badania nie należy spożywać żadnych pokarmów ( przez co najmniej 3 godzin przed badaniem), wskazane jest picie płynów niegazowanych - do 1,5 godziny przed badaniem. Można przyjąć leki. Należy zgłosić się do rejestracji ZDO na wyznaczoną godzinę – t.j. 1,5 godziny przed badaniem. Przez ten czas odbywa się przygotowanie do badania – doustne przyjmowanie zawiesiny cieniującej.
Badanie zwykle odbywa się z podaniem dożylnym środka cieniującego, co wymaga dodatkowo pisemnej zgody badanego lub jego prawnego opiekuna.
Konieczne przyniesienie wyników wcześniej wykonanych badań TK / USG do porównania,
( jeśli były wykonywane). Do badań kontrastowych należy dostarczyć wynik oznaczenia poziomu stężenia kreatyniny we krwi.

2. TOMOGRAFIA KOMPUTEROWA INNA NIŻ JAMY BRZUSZNEJ I MIEDNICY

Nie należy spożywać pokarmów ani napojów na ok. 3 godz. przed badaniem, można przyjąć leki. Należy zgłosić się do rejestracji ZDO na ok.15 minut przed wyznaczoną godziną badania.
Badanie zwykle wymaga podania dożylnego środka cieniującego - konieczna pisemna zgoda osoby badanej lub jej prawnego opiekuna.
Jeśli badanie kontrolne - konieczne przyniesienie wyników uprzednio wykonanych badań.

3.UROGRAFIA

W przeddzień badania nie należy spożywać pokarmów wzdymających – warzyw, owoców, mięsa, wędlin. Ostatni posiłek do 14.00, potem środek przeczyszczający zgodnie z ulotką . Można pić klarowne płyny ( woda mineralna niegazowana, herbata, kawa), przyjmować leki. Może być konieczne stosowanie środków zmniejszających ilość gazów jelitowych – po konsultacji z lekarzem zlecającym badanie.
W dniu badania nie spożywać pokarmów ani napojów, można przyjąć leki.
Na badanie zgłosić się w rejestracji ZDO 15 minut przed wyznaczoną godziną badania z wynikiem badania ultrasonograficznego. Bezpośrednio przed badaniem należy opróżnić pęcherz moczowy.

4. RTG KRĘGOSŁUPA L-S I JAMY BRZUSZNEJ

W przeddzień badania nie należy spożywać pokarmów wzdymających – warzyw, owoców, mięsa, wędlin. W dniu badania nie spożywać pokarmów stałych, można przyjąć leki, zgłosić się na badanie 10 minut przed wyznaczoną godziną, pożądane zachowanie zasad higieny.

5. WLEW DOODBYTNICZY- KOLOGRAFIA

W przeddzień badania dieta niskoresztkowa, kisielowa, bez pokarmów stałych, należy pić klarowne płyny ( woda, herbata, kawa), można przjmować leki. Od godziny 14-tej przyjmować środek oczyszczający jelita np.Fortrans, X-Prep, zgodnie z ulotką, do końca dnia wypić min. 3 l płynów.
W dniu badania nie spożywać pokarmów stałych, można przyjąć leki, zgłosić się na badanie 15 min. przed wyznaczoną godziną, pożądane zachowanie zasad higieny.

6. PRZEŚWIETLENIE PRZEŁYKU, ŻOŁĄDKA, DWUNASTNICY

W dniu badania nic nie jeść i nie pić, nie palić papierosów, nie żuć gumy. Przyjmowanie leków w miarę możliwości przełożyć na okres tuż po badaniu.
Zgłosić się na badanie 15 min. przed wyznaczoną godziną.

7. MAMMOGRAFIA

Na badanie najlepiej przyjść w dwuczęściowym ubraniu, należy zachować zasady higieny, niewskazane jest używanie po myciu dezodorantu, balsamu, talku,kremu itp. na okolicę klatki piersiowej. Konieczne przyniesienie poprzednich wyników badań mammograficznych i usg do porównania.
Najbardziej odpowiedni czas na wykonanie badania to kilka dni po miesiączce, przed owulacją.

8. USG JAMY BRZUSZNEJ

W dniu badania nie powinno się spożywać pokarmów stałych na min. 5 godz. przed badaniem. Na 1,5 godz. przed badaniem wypić 4 szklanki niegazowanej wody, by wypełnić pęcherz moczowy ( zwłaszcza, gdy badanie ma dotyczyć okolicy miednicy, narządu rodnego u kobiet, gruczołu krokowego u mężczyzn).
Można przyjąć leki, nie później jednak niż ok.2 godz. przed badaniem.
Należy powstrzymać się od palenia papierosów i żucia gumy na min. 2 godz. przed badaniem.U niektórych osób może być konieczne stosowanie środka zmniejszającego ilość gazów jelitowych- po konsultacji z lekarzem kierującym.
Pożądane jest zachowanie higieny w dniu badania.
Należy zgłosić się do rejestracji ZDO przed wyznaczoną godziną z wynikami poprzednich badań USG, jeśli były wykonywane.

9. USG POZOSTAŁE

Pozostałe badania USG tzn. badania narządów powierzchownych ( tarczyca, szyja, sutek, moszna) USG tkanek miękkich, stawów, USG dopplerowskienie nie wymagają przygotowania, poza koniecznym zachowaniem zasad higieny.
Na badanie należy zgłosić się przed wyznaczoną godziną do rejestracji ZDO z poprzednimi wynikami badań USG, jeśli były wykonywane.

10. BIOPSJA POD KONTROLĄ USG

Konieczne jest zachowanie zasad higieny, zwłaszcza okolicy badanej. Badanie nie wymaga powstrzymania się od jedzenia i picia, poza biopsją narządów jamy brzusznej wykonywaną jedynie w warunkach szpitalnych.


Galeria

Zdjęcie: Zakład diagnostyki obrazowej

Zdjęcie: Zakład diagnostyki obrazowej

Galeria zdjęć

oddział urologii i onkologii urologicznej

oddział urologii i onkologii urologicznej

Dzień pielęgniarki i położnej 2015

Dzień pielęgniarki i położnej 2015

Uroczystość otwarcia Chojnickiego Centrum Kardiologii 09.06.2014

Uroczystość otwarcia Chojnickiego Centrum Kardiologii 09.06.2014

Dział żywienia

Dział żywienia

Budowa lądowiska dla śmigłowców sanitarnych

Budowa lądowiska dla śmigłowców sanitarnych

Budowa oddziału kardiologicznego przy istniejącej pracowni kardioangiologii inwazyjnej

Budowa oddziału kardiologicznego przy istniejącej pracowni kardioangiologii inwazyjnej

Wojewódzki dzień diabetologii 30.05.2008

Wojewódzki dzień diabetologii 30.05.2008

Obchody 10-lecia szpitala

Obchody 10-lecia szpitala

Centralna sterylizacja i stacja łóżek

Centralna sterylizacja i stacja łóżek

Centralne Laboratorium Diagnostyczne

Centralne Laboratorium Diagnostyczne

Dział rehabilitacji

Dział rehabilitacji

Podstawowa opieka zdrowotna

Podstawowa opieka zdrowotna

Zakład patomorfologii

Zakład patomorfologii

Zakład diagnostyki obrazowej

Zakład diagnostyki obrazowej

Pracownia audiologiczno-nystagmograficzna

Pracownia audiologiczno-nystagmograficzna

Pracownia badań czynnościowych płuc

Pracownia badań czynnościowych płuc

Pracownia EEG i EKG

Pracownia EEG i EKG

Pracownia endoskopowa

Pracownia endoskopowa

Blok operacyjny

Blok operacyjny

Szpitalny oddział ratunkowy

Szpitalny oddział ratunkowy

Stacja dializ

Stacja dializ

Oddział pulmonologiczny

Oddział pulmonologiczny

Oddział pediatryczny

Oddział pediatryczny

Oddział otolaryngologiczny

Oddział otolaryngologiczny

Oddział okulistyczny

Oddział okulistyczny

Oddział neurologiczny z oddziałem udarowym

Oddział neurologiczny z oddziałem udarowym

Oddział ginekologiczno-położniczy

Oddział ginekologiczno-położniczy

Oddział chorób wewnętrznych

Oddział chorób wewnętrznych

Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej

Oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej

Oddział chirurgii ogólnej

Oddział chirurgii ogólnej

Oddział chemioterapii dzienny

Oddział chemioterapii dzienny

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii

Oddział anestezjologii i intensywnej terapii

REKOLEKCJE SŁUŻBY ZDROWIA - PELPLIN 2009

REKOLEKCJE SŁUŻBY ZDROWIA - PELPLIN 2009

REKOLEKCJE SŁUŻBY ZDROWIA - JASNA GÓRA - 2009

REKOLEKCJE SŁUŻBY ZDROWIA - JASNA GÓRA - 2009

Chór szpitalny

Chór szpitalny

Badanie satysfakcji pacjentów

Badanie satysfakcji pacjentów

Certyfikaty

Certyfikaty

Poprzednia Następna

Kontakt

Szpital Specjalistyczny
im. J. K. Łukowicza
ul. Leśna 10
89-600 Chojnice

tel. (052) 39 56 500fax. (052) 39 56 569sekretariat@szpital.chojnice.pl

Certyfkiaty