Program profilaktyki raka szyjki macicy
Choroba nowotworowa może dotknąć także Ciebie. Nie zwlekaj!
Zgłoś się na bezpłatne badanie cytologiczne. Jak najwcześniejsze wykrycie choroby, przy obecnym rozwoju medycyny, daje niemal całkowitą pewność wyleczenia
Programem profilaktyki i wczesnego wykrywania nowotworów szyjki macicy objęta jest populacja kobiet w wieku od 25 do 59 lat ( przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia). Badanie przysługuje pacjentce 1 raz w ciągu 3 lat.
Rejestracja tel. (O52) 39 56 570 (571 lub 572)
lub osobiście w rejestracji naszego szpitala (parter).
Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości, nowotworem u kobiet w Polsce – stanowi 10,7 % nowotworów u kobiet. Szacuje się, że rocznie choroba dotyka ok. 4.000 kobiet i ok. 2.000 umiera z tego powodu. Wczesne wykrycie nieprawidłowości pozwala na szybkie podjęcie odpowiedniego leczenia nie dopuszczającego do dalszego rozwoju choroby i umożliwiającego całkowite wyleczenie.
Główne czynniki ryzyka raka szyjki macicy:
- infekcje wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)
- wiek (zachorowalność zwiększa się z wiekiem, szczyt zachorowań przypada pomiędzy 45 a 55 r. ż.)
- wczesne rozpoczęcie życia seksualnego
- duża liczba partnerów seksualnych
- duża liczba porodów
- niski status społeczny i ekonomiczny
- palenie papierosów
- wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych
- niewłaściwa dieta, m.in. pozbawiona witaminy C
- zakażenie wirusem HIV
- stany zapalne narządów płciowych
Celem programu jest zmniejszenie umieralności kobiet na raka szyjki macicy i podniesienie poziomu wiedzy kobiet na temat profilaktyki raka szyjki macicy.
Program profilaktyki raka szyjki macicy w naszym szpitalu obejmuje świadczenia zdrowotne na etapie podstawowym i etapie diagnostycznym. W przypadku gdy konieczna jest weryfikacja wstępnego rozpoznania pacjentka zostaje skierowana do odpowiedniej placówki realizującej świadczenia zdrowotne w ramach etapu pogłębionej diagnostyki.